Jemná a hrubá motorika – základ pro rozvoj dítěte…
Aby se vaše dítě přirozeně a zdravě vyvíjelo, je třeba podpořit rozvoj hrubé a jemné motoriky.
Hrubá motorika se týká velkých svalových skupin a zahrnuje pohyby jako je chůze, běh, skákání, lezení nebo házení míčem. Je to vlastně to, co nám umožňuje pohybovat se v prostoru a vykonávat větší pohyby. Jemná motorika se zase zaměřuje na malé svalové skupiny, především v rukou a prstech. Patří sem například psaní, kreslení, stříhání, zavazování tkaniček nebo manipulace s drobnými předměty.
Proč rozvíjet hrubou motoriku?
Hrubá motorika ovlivňuje koordinaci pohybů, rovnováhu a obratnost. Děti, které mají dobře rozvinutou hrubou motoriku, jsou obvykle sebevědomější a lépe se zapojují do her a sportovních aktivit. Dobře rozvinutá hrubá motorika je základem pro rozvoj dalších dovedností, jako je například psaní nebo hraní na hudební nástroj.
Proč rozvíjet jemnou motoriku?
Jemná motorika je nezbytná pro úspěšné zvládnutí školních úkolů, jako je psaní, kreslení nebo manipulace s různými pomůckami. Jemná motorika úzce souvisí s rozvojem řeči. Při mluvení totiž využíváme svaly v ústech a jazyku. Dobře rozvinutá jemná motorika umožňuje dětem vykonávat každodenní činnosti samostatně, jako například obléct se, najíst se a vykonat potřebnou hygienu.
Jak rozvíjet jemnou motoriku?
Nepodceňujte hry s prsty, jako například „kačenky“, „špalíček“, nebo „nůžky na papír“ – to vše posiluje svaly v rukou a prstech. Skvělé je i modelování – hnětení plastelíny, vytváření figurek z modelíny nebo práce s hlínou. Rozvíjíte tak nejen motoriku, ale i kreativitu dítěte.
Pamatujete, jak jste rádi stavěli z kostek? Nebylo to jen tak… Stavění z kostek, lega nebo jiných stavebnic podporuje koordinaci rukou a očí.
Malování ve všech formách – malování prsty, štětcem, pastelkami či jinou technikou také rozvíjí jemnou motoriku a podporuje kreativitu.
Nezapomeňte také na řezání, stříhání, trhání a lepení. Stříhání papíru, lepení obrázků nebo vytváření koláží zlepšuje koordinaci rukou a rozvíjí trpělivost.
Hry s vodou a pískem zase podporují smyslové vnímání a také rozvíjejí jemnou motoriku.
Navlékali jste korálky, když jste byli malí? Bavilo vás to? Věřte, že to budou s oblibou vykonávat i vaše děti. Navíc navlékání korálků či zapínání knoflíků zlepšuje koordinaci prstů a samozřejmě také rozvíjí jemnou motoriku.
Je důležité si uvědomit, že rozvoj motoriky je proces, který vyžaduje čas a trpělivost. Každé dítě se vyvíjí svým vlastním tempem.
Využijte naše aktivity pro rozvoj jemné motoriky vašeho dítěte. Námi vytvořené aktivity jsou vyzkoušeny na stovkách dětí a získaly oblibu nejen u nich, ale i u jejich rodičů.

Objednali jste si naše aktivity? Vyfoťte vaše dítko a zašlete nám příspěvek do naší FB skupinky: Zábavně, naučně. Těšíme se 🙂

* * * * *

ZPÁTKY DO E-SHOPU www.zabavnenaucne.cz
